Člana udruge

Ekstra djevičansko maslinovo ulje Cres

Postani član udruge

Oznaka izvornosti

Oznaka izvornosti je naziv regije, određenog mjesta ili u iznimnim slučajevima, zemlje, koji se koristi za označavanje poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda koji potječe iz te regije, tog mjesta ili te zemlje i čije su karakteristike bitno ili isključivo nastale pod utjecajem posebnih prirodnih i ljudskih čimbenika određene zemljopisne sredine i njezina se proizvodnja, prerada i priprema u cijelosti odvija u tom zemljopisnom području.

Proizvodi s oznakom izvornosti daju još veću sigurnost kvalitete proizvoda jer se cijelokupna proizvodnja odvija pod kontrolog certifikacijskog tijela koje jamči karateristike i kvalitetu označenog proizvoda.

Prvo maslinovo ulje koje je u Republici Hrvatskoj zaštićeno ovom prestižnom oznakom je Ekstra djevičansko maslinovo ulje Cres.

Poljoprivredna zadruga Cres prva je u Republici Hrvatskoj 2013. godine stavila na tržište Ekstra djevičansko maslinovo ulje Cres s oznakom izvornosti pod nazivom Mosaico premium.

Oznaka izvornosti Cres

Zašto koristiti maslinovo ulje

ekstra djevičansko maslinovo ulje

Sprečava srčani udar

Poboljšava pamćenje

Pomaže u borbi protiv raka

Smanjuje kolesterol

Poboljšava probavu

Sprečava zgrušavanje krvi

Kvaliteta maslinovog ulja

Kvaliteta maslinovog ulja Cres

Ekstra djevičansko maslinovo ulje je ulje visoke kakvoće dobiveno izravno iz ploda masline isključivo mehaničkim postupcima koje sadrži najviše 0,8% slobodnih masnih kiselina izraženih kao oleinska kiselina, ima miris po plodu masline (Mv > 0) i ne smije imati niti jedno negativno senzorsko svojstvo (Mm = 0). Ekstra djevičansko maslinovo ulje predstavlja najvišu kategoriju kvalitete maslinovog ulja

Djevičansko maslinovo ulje je ulje dobiveno izravno iz ploda masline isključivo mehaničkim postupcima koje sadrži najviše 2,0% slobodnih masnih kiselina izraženih kao oleinska kiselina, ima miris po plodu masline (Mv > 0), a medijana negativnih svojstava mora biti manja od 3,5 (Mm ≤ 3,5).

Maslinovo ulje lampante je prirodno maslino ulje s udjelom slobodnih masnih kiselina većim od 2,0% i/ili s neodgovarajućim senzorskim karakteristikama, tj. medijanom negativnih svojstava većom od 3,5 (Mm > 3,5). Ovo ulje nije za ljudsku upotrebu već je potrebno provesti postupak rafinacije ovoga ulja kako bi ono bilo za ljudsku upotrebu.

Proizvođači ekstra djevičanskog maslinovog ulja Cres